Aksaray Üniversitesi
Fen Bilimleri Enstitüsü
2020-2021 Güz Dönemi Ders Kayıt Sürecine İlişkin Gerekli Bilgiler


YENİ KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİ SÜRECİ

Lisansüstü programlarda kaç ders almam gerekiyor?

Tezsiz Yüksek Lisans Programında toplam 10 ders + Dönem Projesi almanız gerekir. Bir yarıyıl içerisinde ise en az 3 en fazla 7 ders + Dönem Projesi (ikinci yarıyılda danışmanınıza ait olan) alabilirsiniz.

Tezli Yüksek Lisans Programında toplam 7 ders (seçmeli-zorunlu)+Uzmanlık Alan Dersi (her dönem danışmanınıza ait olan) + Seminer (sadece bir dönem danışmanınıza ait olan) + Yüksek Lisans Tezi (ders dönemi bittikten sonra mezun oluncaya kadar her dönem) alabilirsiniz.

Doktora Programında toplam 7 ders (seçmeli-zorunlu) + Uzmanlık Alan Dersi (Her dönem danışmanınıza ait olan) + Seminer (sadece bir dönem danışmanınıza ait olan) + Yeterlik Dersi(Sadece Yeterlik döneminde danışmanınıza ait olan) + Doktora Tezi (yeterlik döneminden sonra mezun oluncaya kadar her dönem danışmanınıza ait olan) alabilirsiniz.

Danışmanım ne zaman atanacak?

Danışman, en geç birinci yarıyılın sonuna kadar Anabilim Dalı Başkanlığının önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulu Kararı ile atanır.
DERS KAYIT SÜRECİ

 Ders kaydımı hangi adresten ve ne zaman yapabilirim?

İlgili yarıyılın akademik takviminde belirtilen sürelerde  http://obs.aksaray.edu.tr/ adresinden öğrenci numaranızı ve şifrenizi girerek kaydınızı yapabilirsiniz.

Ders kaydımda harç ücreti çıktı. Neden olabilir?

·        Normal öğrenim süresini aştığınızdan dolayı olabilir.

·        Enstitümüze kaydınızdan önce başka bir yükseköğrenimde kaydınız olduğundan (açıköğretim dahil) harç ücreti ödersiniz.

Bir dönemde en az ve en fazla kaç ders alabilirim?

·        Tezsiz Yüksek Lisans Programında toplam 10 ders + Dönem Projesi almanız gerekir. Bir yarıyıl içerisinde ise en az 3 en fazla 7 ders + Dönem Projesi (ikinci yarıyılda danışmanınıza ait olan) alabilirsiniz.

·        Tezli Yüksek Lisans Programında toplam 7 ders (seçmeli-zorunlu) + Uzmanlık Alan (her dönem danışmanınıza ait olan) + Seminer (sadece bir dönem danışmanınıza ait olan) + Yüksek Lisans Tezi (ders dönemi bittikten sonra mezun oluncaya kadar) alabilirsiniz. Bir yarıyılda en az 2 en fazla 5 ders (seçmeli veya zorunlu) + Uzmanlık Alan Dersi alabilirsiniz.

·        Doktora Programında toplam 7 ders (seçmeli-zorunlu) + Uzmanlık Alan (her dönem danışmanınıza ait olan) + Seminer (sadece bir dönem danışmanınıza ait olan) Yeterlik (ders dönemi bittikten sonra danışmanınıza ait olan )+ Doktora Tezi (yeterlik dönemi bittikten sonra mezun oluncaya kadar) alabilirsiniz. Bir yarıyılda en az 2 en fazla 5 ders (seçmeli veya zorunlu) + Uzmanlık Alan Dersi alabilirsiniz.

Ders kaydımı nasıl yapabilirim?

http://obs.aksaray.edu.tr/ adresinden öğrenci numaranızı ve şifrenizi girerek kaydınızı yapabilirsiniz.

Ders kayıt tarihlerini kaçırdım ne yapmam gerekir?

Akademik Takvimde belirtilen mazeretli ders kaydı tarihleri içerisinde:

1-Herhangi bir ücret ödemesine gerek olmayanlar ekle-sil haftasında danışman hocalarıyla irtibata geçerek ders kaydını onaylatacaklardır.

2-Öğrenim harcı veya katkı parası yatırması gereken öğrenciler enstitüye belirlenen tarihlerde mazeretlerini belirtir “Genel Amaçlı Dilekçe” ile başvuracaklar. Enstitü Yönetim Kurulunca mazereti kabul edilen öğrenciler bankamatiklerden borçlarını ödeyip danışman hocalarıyla irtibata geçerek ders kaydını onaylatacaklardır.

Daha önce başarısız olduğum seçmeli derslerin yerine başka bir seçmeli ders alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz.

Uzmanlık alan, seminer ve yüksek lisans tezini her dönem almak zorunda mıyım?

Uzmanlık alan dersi: ilk yarıyıldan itibaren mezun oluncaya kadar her dönem

Seminer: ders dönemi içerisinde danışmanın uygun gördüğü yarıyılda sadece 1 kere

Yüksek Lisans Tezi: ders dönemi bitiminden sonra tez aşamasına geçildiği yarıyıldan itibaren mezun oluncaya kadar

Yeterlik: Doktora programında ders dönemi bitiminden sonraki yarıyıllarda başarılı oluncaya kadar 

Doktora Tezi: Yeterlik döneminden başarılı olduktan sonraki dönemden itibaren mezun oluncaya kadar her dönem alınacaktır.

Tezli Yüksek Lisans tez dönemindeyim hangi dersleri almam gerekiyor?

Danışmanınız adına açılmış olan Yüksek Lisans tezi ve uzmanlık alan dersini almanız gerekmektedir.

Doktora yeterlilik dönemindeyim hangi dersleri almam gerekiyor?

Danışmanınız adına açılmış olan Yeterlik ve uzmanlık alan dersini almanız gerekmektedir.

Doktora tez dönemindeyim hangi dersleri almam gerekiyor?

Danışmanınız adına açılmış olan Doktora tezi ve uzmanlık alan dersini almanız gerekmektedir.

DERS SÜRECİ

Ders programlarına nasıl ulaşabilirim?

Öğrenci bilgi sisteminden(http://obs.aksaray.edu.tr/)  ders programı linkine tıklayarak kayıtlı olduğunuz derslerin programına ulaşabilirsiniz.